رفتن به محتوای اصلی

وردپرس

وردپرس یکی از ارائه دهندگان بزرگ خدمات وردپرس فارسی می باشد که در سال 1395 توسط دو نفر از توسعه دهندگان ارشد فعلی بنا شده است. که فعالیت اصلی آن در زمینه ارائه قالب ، افزونه و آموزش وردپرس می باشد.

با ما تماس بگیرید

Email: support@total.com
Phone: 1-800-Total-Theme
Address: Las Vegas, Nevada

موقعیت مکانی ما

0911 319 2750 - 0911 319 4750 info@BornaProcess.ir
نظارت بر دمای مواد غذایی

نظارت بر دمای مواد غذایی

به نام مهربان ترین

سلام در این مقاله در وبسایت برنافراگرد مبحث نظارت بر دمای مواد غذایی را بررسی میکنیم.

نظارت بر دمای مواد غذایی

در صورتی که نظارت بر دمای مواد غذایی وجود نداشته باشد، غذاهایی که از خواربارفروشی محلی خود خریداری می کنید ، محل نگهداری باکتری های خطرناک خواهد بود. نوعی باکتری که می تواند منجر به بیماری های جدی و عفونت های متعدد شود. خوشبختانه استانداردهای ایمنی مواد غذایی در هر مرحله از زنجیره تولید وجود دارد تا خطرات را به حداقل برساند. این امر در فروشگاه های مواد غذایی نیز صادق است. خواربارفروشی محلی شما می تواند شما را از بیماری های خطرناک مصون نگه دارد.

ایمنی غذا در هر مرحله از زنجیره تولید غذا مهم است اول ، اجازه دهید در مورد ایمنی غذا صحبت کنیم. ایمنی غذا قبل از رسیدن غذای شما به خواربارفروشی محلی شما آغاز می شود. این به این دلیل است که آلودگی می تواند در هر نقطه از زنجیره تولید غذا رخ دهد. ممکن است غذا از جهات مختلف آلوده شود. این ممکن است در مزرعه ، در یک کارخانه پردازش مواد غذایی ، در حین حمل و نقل یا ذخیره سازی ، یا در یک رستوران یا خواربار فروشی اتفاق بیفتد. به همین دلیل است که غذا باید در هر مرحله به درستی ذخیره شود.

فقط به این دلیل که غذای شما به فروشگاه مواد غذایی رسیده است به این معنی نیست که از آلودگی در امان است. ممکن است تا آن زمان در هر نقطه از زنجیره تامین ایمن بوده باشد ، اما همچنان می تواند آلوده شود. به همین دلیل ایمنی مواد غذایی در فروشگاه مواد غذایی بسیار مهم است. این آخرین مرحله برای اطمینان از دسترسی مشتریان به غذای سالم است.

منطقه خطرناک

بخش عمده ای از ایمنی مواد غذایی اجتناب از “منطقه خطر” است. منطقه خطر محدوده دمایی بین 41 تا 135 درجه فارنهایت است. وقتی دمای غذاهای سرد از این دما بیشتر می شوند یا دمای غذاهای گرم از این محدوده کمتر می شوند ، خطرناک است. هنگامی که غذا در دمای منطقه خطر قرار می گیرد ، احتمال رشد باکتری ها وجود دارد. به همین دلیل بسیار مهم است که میزان زمان غذا در منطقه خطر به حداقل برسد.

آلودگی غذایی چیست؟

آلودگی مواد غذایی زمانی اتفاق می افتد که غذا دچار آسیب و خرابی شود. این می تواند توسط یک ماده شیمیایی ، بیولوژیکی یا فیزیکی باشد.

آلودگی فیزیکی عبارت است از آلودگی ناشی از جسم خارجی. این می تواند شامل تکه های پلاستیک باشد.

آلودگی شیمیایی زمانی است که یک ماده شیمیایی مواد غذایی را آلوده کند. این می تواند هرگونه ماده شیمیایی باشد ، که بسیاری از آنها سمی هستند.

آلودگی بیولوژیکی زمانی است که باکتری ها و ویروس ها مواد غذایی را آلوده می کنند. آلودگی بیولوژیکی شایع ترین نوع آلودگی مواد غذایی است. اغلب منجر به مسمومیت غذایی یا بیماری می شود.

آلودگی متقابل نیز وجود دارد. آلودگی متقابل انتقال باکتری ها از یک منبع به منبع دیگر است. به عنوان مثال ، اگر از همان تخته برش یا میز آشپزخانه برای آماده سازی غذا استفاده شود ، باکتری های خام طیور میتوانند به منابع دیگر مانند سبزیجات سرایت کنند.

خطرات آلودگی غذایی

سالانه آلودگی غذایی منجر به بیماری 600 میلیون نفر می شود. از نظر برخی دیگر ، این تقریباً از هر 10 نفر 1 نفر در سراسر جهان است. سالمونلا ، E. Coli و Listeria برخی از شایع ترین باکتری هایی هستند که در بیماری های ناشی از غذا دخیل هستند.

عفونت سالمونلا در اثر خوردن گوشت یا محصولات تخم مرغ نپخته یا خام ایجاد می شود. علائم سالمونلا می تواند شامل تهوع ، استفراغ ، اسهال ، تب ، لرز ، سردرد یا مدفوع خونی باشد.

عفونت کولی در اثر قرار گرفتن در معرض باکتری های موجود در غذا ایجاد می شود. این می تواند با پردازش نادرست غذا یا آب آلوده اتفاق بیفتد. حتی اگر پس از استفاده از دستشویی دست های خود را نشویند ، می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود. عفونت E. coli می تواند باعث تهوع ، استفراغ ، اسهال و درد معده شود.

عفونت لیستریا در اثر خوردن گوشت آلوده ، شیر غیر پاستوریزه و سبزیجات آلوده ایجاد می شود. عفونت لیستریا می تواند باعث درد عضلانی ، لرز ، تب ، تهوع و اسهال شود.

E. Coli و Salmonella می توانند هر کسی را آلوده کنند ، اما عفونت لیستریا اغلب در افرادی با سیستم ایمنی ضعیف رخ می دهد. در حالی که بزرگسالان سالم می توانند به آن مبتلا شوند ، به ندرت بیمار می شوند. با این حال ، حتی در افراد بالغ سالم ، علت خفیف لیستریا می تواند باعث بیماری شود که چند روز طول می کشد.

ایمنی دمای مواد غذایی

وقتی صحبت از نظارت بر دمای مواد غذایی می شود ، سه دسته وسیع وجود دارد که کالا در آن قرار می گیرد. هر کدام نیازهای دمایی خاصی دارند.

  • کالاهای یخچال دار بین 32 تا 40 درجه فارنهایت ذخیره می شوند.
  • کالاهای منجمد زیر 0 درجه فارنهایت ذخیره می شوند.
  • کالاهای خشک نیز باید در دمای خاصی نگهداری شوند. دمای کالاهای خشک ممکن است مانند کالاهای یخ زده یا یخچال دار سخت نباشد. با این حال ، آنها به طور کلی در محدوده 50-70 درجه فارنهایت ذخیره می شوند .

وقتی صحبت از ایمنی غذا می شود ، بهترین راه برای جلوگیری از بیماری های ناشی از غذا و حفظ امنیت مشتریان ، پیشگیری است. غذا در منطقه خطرپذیر مستعد رشد باکتری است ، بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از رشد باکتری ها نظارت بر دما است.

دیتالاگر دما

دیتالاگرها یک نوع دستگاه نظارت بر دما هستند. ثبت کننده های داده که در سراسر یک منطقه ذخیره سازی قرار گرفته اند از حفظ دمای مناسب اطمینان می دهند. برخی از دیتا لاگرها مجهز به آلارم هستند که به آنها اجازه می دهد هنگامی که دمای مناسب از بین رفته است به صدا در آیند. سایر روشهای نظارت بر دما شامل پروبهای دما می باشد. پروبهای دما دقیق حتی با برنامه های تلفن های هوشمند ادغام می شوند. این امکان ثبت دما و تشخیص فوری عبور یا تشخیص خرابی را می دهد.

HACCP

و فضای خرده فروشی بسیاری از سیستم های مدرن نظارت بر دما بخشی از سیستم مدیریت HACCP هستند. HACCP مخفف عبارت Hazard Analysis Critical Control Point است. HACCP یک روش شناخته شده بین المللی برای مدیریت ایمنی مواد غذایی است. همه سیستم های نظارت بر دما برابر نیستند البته اگر دستگاه هایی که استفاده می کنید دقیق نباشند ، نظارت بر دما اهمیت چندانی ندارد. عملکرد نادرست دستگاه می تواند به معنی قرائت دمای نادرست چند درجه باشد. این مقدار کافی است تا باکتری ها رشد کرده و از بین بروند ، به ویژه اگر بیش از چند ساعت باشد. به همین ترتیب ، اگر استفاده یا خواندن ابزارهای شما بسیار سخت است ، اگر کارکنان شما نتوانند از آنها استفاده کنند ، اجرای آنها چندان مفید نخواهد بود.

در اینجاست که دیتالاگرهای دما و رطوبت اهمیت پیدا میکنند. محصولات ما می توانند به شما در رعایت الزامات HACCP و خودکار کردن چک لیست ایمنی مواد غذایی کمک کنند. ما می توانیم در وقت کارکنان شما صرفه جویی کرده و به شما کمک کنیم مشتریان خود را از آلودگی مواد غذایی کشنده در امان نگه دارید. با ما تماس بگیرید تا در مورد سیستم های مانیتورینگ دما و نحوه عملکرد آنها به شما کمک کنیم.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا