رفتن به محتوای اصلی

وردپرس

وردپرس یکی از ارائه دهندگان بزرگ خدمات وردپرس فارسی می باشد که در سال 1395 توسط دو نفر از توسعه دهندگان ارشد فعلی بنا شده است. که فعالیت اصلی آن در زمینه ارائه قالب ، افزونه و آموزش وردپرس می باشد.

با ما تماس بگیرید

Email: support@total.com
Phone: 1-800-Total-Theme
Address: Las Vegas, Nevada

موقعیت مکانی ما

0911 319 2750 - 0911 319 4750 info@BornaProcess.ir
فیلترهای آنالوگ و دیجیتال

فیلترهای آنالوگ و دیجیتال

به نام مهربان ترین

سلام در این مقاله در وبسایت برنافراگرد قصد داریم پیرامون مبحث فیلترهای آنالوگ و دیجیتال صحبت کنیم.

فیلترهای دیجیتال در مقابل فیلترهای آنالوگ

فیلترهای آنالوگ و دیجیتال هر دو نویز یا اجزای سیگنال ناخواسته را حذف می کنند. اما فیلترها در حوزه آنالوگ و دیجیتال متفاوت عمل می کنند.

فیلترهای آنالوگ هر چیزی را که بالاتر یا پایین تر از فرکانس قطع انتخاب شده است حذف می کنند، در حالی که فیلترهای دیجیتال را می توان با دقت بیشتری برنامه ریزی کرد.

فیلتر های پایین گذر و بالاگذر

 

فیلترهای آنالوگ که سیگنال‌های بالاتر از فرکانس معین را حذف می‌کنند، فیلترهای پایین گذر نامیده می‌شوند. زیرا به سیگنال‌های فرکانس پایین اجازه عبور از فیلتر را می‌دهند و در عین حال همه چیز بالای فرکانس قطع را مسدود می‌کنند.

فیلتر آنالوگ که تمام سیگنال‌های زیر فرکانس مشخص را حذف می‌کند، فیلتر بالا گذر است؛ زیرا اجازه می‌دهد هر چیزی بالاتر از فرکانس قطع باشد.

 

تفاوت فیلترهای آنالوگ و دیجیتال

 

اجزای تشکیل دهنده فیلترها

یکی از تفاوت های فیلترهای آنالوگ و دیجیتال اجزای سازنده این فیلترها هستند. فیلترهای آنالوگ مدارهایی هستند که از اجزای آنالوگ مانند مقاومت ها، خازن ها، سلف ها و آپ امپ ها ساخته شده اند.  فیلترهای دیجیتال اغلب در تراشه ای تعبیه می شوند، که بر روی سیگنال های دیجیتالی مانند MCU، SoC، پردازنده یا DSP کار می کند.

فیلترهای آنالوگ نسبتاً ساده هستند اما اگر بخواهید رول آف دقیق تری داشته باشید، پیچیدگی آنها افزایش می یابد.

یعنی ساختن نتیجه فیلتر شده با دقت بیشتر به صورت “گام مانند” در زمان رول کردن به اجزای متوالی بیشتری نیاز دارد. فیلترهای دیجیتال می توانند در فیلتر کردن دقیق تر باشند، اما سیگنال باید دیجیتال باشد. قرار دادن یک فیلتر دیجیتال در یک زنجیره سیگنال آنالوگ نیاز به تبدیل سیگنال آنالوگ به سیگنال دیجیتال قبل از اعمال فیلتر دیجیتال دارد. و با هر تبدیلی، یکپارچگی سیگنال دارای معاوضه هایی است.

فیلترهای دیجیتال با نمونه برداری بیش از حد و میانگین گیری کار می کنند و قابل برنامه ریزی هستند. اما عاقلانه است که قبل از تبدیل سیگنال از یک فیلتر آنالوگ استفاده کنید . تا تمام فرکانس‌های ناخواسته بالاتر یا پایین‌تر جایی که انتظار می‌رود سیگنال مورد نظر منطقی عمل کند، ابتدا حذف شوند.

فرآیند تبدیل

فرآیند تبدیل و انتخاب مبدل سیگنال آنالوگ به دیجیتال (ADC) به خودی خود یک فرآیند دقیق است که شامل انتخاب نرخ نمونه‌گیری می‌شود که از نام مستعار در طول تبدیل جلوگیری می‌کند. این به این دلیل است که یک سیگنال نام مستعار برای فیلتر دیجیتال غیرقابل تشخیص است. بنابراین بخش های نام مستعار سیگنال به بخشی دائمی از سیگنال دیجیتال تبدیل می شوند

بنابراین، انتخاب یک ADC به خودی خود وظیفه ای است که نیازمند توجه دقیق به نرخ ها و فرکانس های نمونه برداری Nyquist است. بنابراین، اگرچه فیلترهای دیجیتال دقیق تر و قابل برنامه ریزی هستند. دریافت سیگنال آنالوگ دنیای واقعی به یک نمایش دیجیتال دقیق نیمی از کار است. و به دانش خاصی از سیگنال دنیای واقعی مورد انتظار نیاز دارد تا بتوان مشخصاتی را برای تبدیل تعریف کرد. با این حال، میانبرهایی برای دامنه دیجیتال وجود دارد.

به عنوان مثال، اگر دما را اندازه گیری می کنید، ممکن است انتخاب یک سنسور دما دیجیتالی که تبدیل را برای شما انجام می دهد، آسان تر باشد. بنابراین جای تعجب نیست که اکثر سنسورهای دما در حال حاضر دیجیتالی به نظر می رسند. بنابراین آماده استفاده با MCU، DSP، SoC، پردازنده یا دستگاه دیگری هستند که در حوزه دیجیتال کار می کند.

در این مقاله در مورد فیلترهای آنالوگ و دیجیتال وهمچنین تفاوت ها و اجزای سازنده هر یک توضیح دادیم.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا