رفتن به محتوای اصلی

وردپرس

وردپرس یکی از ارائه دهندگان بزرگ خدمات وردپرس فارسی می باشد که در سال 1395 توسط دو نفر از توسعه دهندگان ارشد فعلی بنا شده است. که فعالیت اصلی آن در زمینه ارائه قالب ، افزونه و آموزش وردپرس می باشد.

با ما تماس بگیرید

Email: support@total.com
Phone: 1-800-Total-Theme
Address: Las Vegas, Nevada

موقعیت مکانی ما

0911 319 2750 - 0911 319 4750 info@BornaProcess.ir
اندازه گیری دما در صنایع

اندازه گیری دما در صنایع

به نام مهربان ترین

هرآنچه که باید در مورد اندازه گیری دمای فرآیند صنعتی بدانید.

دما یکی از مهمترین پارامترهای اندازه گیری است که برای پایش و کنترل، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. می توان آن را با کمک دستگاه های مختلف اندازه گیری کرد.

در این مقاله در وبسایت برنافراگرد در مورد اهمیت اندازه گیری دما در صنایع مختلف بحث خواهیم کرد. همچنین انواع مختلف تجهیزات اندازه گیری دما را شرح می دهیم.

اندازه گیری دما در صنایع مختلف چقدر اهمیت دارد؟

تعیین دقیق دما، یا اندازه گیری گرم بودن یا سرد بودن آن، عامل مهمی در بسیاری از صنایع به شرح زیر است:

پردازش غذا و نوشیدنی:

اندازه‌گیری و کنترل دما برای تولیدکنندگان فرآوری غذا و نوشیدنی از اهمیت بالایی برخوردار است. دما یکی از فاکتورهای مهمی است که در تولید عمده مواد غذایی باید در نظر گرفته شود.

در صنعت نوشیدنی دما نقشی حیاتی در تصمیم‌گیری کیفیت محصول نهایی دارد. در فرآیند پاستوریزاسیون شیر، دما برای اطمینان از حذف پاتوژن های مضر مانند اشریشیا، سالمونلا و لیستریا مهم است.

تولید پلاستیک:

دما نقش مهمی در صنعت پلاستیک دارد. در طول مراحل تولید، به عنوان مثال شکل دهی حرارتی، یا قالب گیری تزریقی، برای اطمینان از کیفیت بالای محصول، باید در چندین محدوده دمایی نظارت شود.

پردازش فلز:

هر نوع کارخانه ای که در آن فرآیندهایی روی فلزات انجام شود، اندازه‌گیری دما همیشه در فهرست نظارت های آن کارخانه قرار دارد. اندازه گیری و تجزیه و تحلیل دما نقش کلیدی در پردازش فلز و همچنین نظارت دارد. اگر اطلاعات اندازه گیری دما صحیح نباشد، می تواند کیفیت محصول نهایی را تحت تاثیر قرار دهد و همچنین امنیت محل کار را به خطر بیندازد.

انواع مختلف دستگاه های اندازه گیری دما چیست؟

تعدادی دستگاه وجود دارد که برای اندازه گیری دما استفاده می شود. اجازه دهید نگاهی به هر یک از آنها بیندازیم:

انواع دماسنج ها و اندازه گیری دما

فرستنده‌های دما:

فرستنده‌های دما ابزارهای الکتریکی هستند که دارای حسگرهای رابط هستند که دما را با تشخیص تغییر در یک مشخصه فیزیکی اندازه‌گیری می‌کنند.

دستگاه‌های اندازه‌گیری دمای ترموکوپل:

ترموکوپل‌ها از دو سیم یا نوار تشکیل شده‌اند که از فلزات مختلف ساخته شده‌اند. این سیم ها در یک سر به هم متصل می شوند. همانطور که دما در نقطه اتصال تغییر می کند، ترموکوپل باعث ایجاد تغییر در نیروی حرکتی الکتریکی (EMF) بین انتهای آن می شود. EMF ترموکوپل با افزایش دما افزایش می یابد.

دستگاه های اندازه گیری دمای تغییر حالت:

دستگاه‌های تغییر حالت دمایی شامل گلوله‌ها، برچسب‌ها، لاک‌ها یا کریستال‌های مایع هستند که در دمای معینی تغییر ظاهر را نشان می‌دهند. از این نوع دستگاه ها در کاربردهایی مانند تله بخار استفاده می شود. یک برچسب سنسور به تله چسبانده شده است. هنگامی که تله از دمای خاصی فراتر رود، یک نقطه سفید روی برچسب سنسور سیاه می شود. از آنجایی که این دستگاه ها زمان پاسخگویی خوبی ندارند، بنابراین به تغییرات دمایی گذرا پاسخ نمی دهند. علاوه بر این، تغییر وضعیت این دستگاه ها به جز در مورد نمایشگرهای کریستال مایع (LCD) دائمی است. با این وجود، این دستگاه‌ها زمانی می‌توانند مفید باشند که فرد نیاز به تأیید اینکه دمای یک تجهیزات یا یک ماده از حد معینی عبور نکرده است، مفید باشد.

دستگاه‌های دمای مقاومتی (RTD):

همانطور که از نام آن پیداست، دستگاه‌های دمای مقاومتی به تغییر در مقاومت یک فلز متکی هستند. مقاومت، کم و بیش خطی با دما افزایش می یابد. دو نوع کلیدی از RTD ها دستگاه های فلزی و ترمیستورها هستند. ترمیستورها به تغییر مقاومت در یک نیمه هادی سرامیکی متکی هستند. با افزایش دما، یک افت غیر خطی در مقاومت وجود دارد.

دستگاه‌های اندازه‌گیری دمای انبساط سیال:

دستگاه‌های اندازه‌گیری دمای انبساط سیال با دماسنج خانگی نشان داده می‌شوند. این دستگاه ها عمدتاً به دو نوع آلی- مایع و نوع جیوه ای طبقه بندی می شوند. همچنین، چندین نسخه وجود دارد که از گاز به جای مایع استفاده می کنند. از آنجایی که جیوه یک ماده سازگار با محیط زیست نیست، مقررات خاصی وجود دارد که بر حمل و نقل دستگاه های حاوی جیوه حاکم است. دستگاه های اندازه گیری دمای انبساط سیال خطر انفجار ندارند، نیازی به برق ندارند و پایداری خود را در طول استفاده مکرر حفظ می کنند.

دستگاه‌های اندازه‌گیری دمای دوفلزی:

دستگاه‌های اندازه‌گیری دمای دوفلزی از تفاوت نرخ انبساط حرارتی بین فلزات مختلف استفاده می‌کنند. در این دستگاه ها نوارهایی از دو فلز مختلف به هم متصل می شوند. هنگامی که دستگاه گرم می شود، یک طرف نوار بیشتر از طرف دیگر منبسط می شود. خمش حاصل به وسیله یک اشاره گر به دمای خواندن تبدیل می شود. معمولا به اندازه RTD ها یا ترموکوپل ها دقیق نیستند و خود را برای ثبت دما مناسب نمی دانند. با این وجود، مزیت این دستگاه ها این است که نیازی به منبع تغذیه ندارند و قابل حمل هستند.

دستگاه‌های اندازه‌گیری دمای مادون قرمز:

دستگاه‌های اندازه‌گیری دمای مادون قرمز غیر تماسی هستند. آنها دما را از تابش حرارتی ساطع شده از یک ماده اندازه گیری می کنند. دستگاه مادون قرمز از یک عدسی تشکیل شده است که انرژی مادون قرمز (IR) را روی یک آشکارساز متمرکز می کند. سپس انرژی توسط آشکارساز به سیگنال الکتریکی تبدیل می شود. سپس این سیگنال پس از جبران تغییرات دمای محیط بر حسب واحد دما نمایش داده می شود.

پس از دانستن انواع مختلف دستگاه های اندازه گیری دما، انتخاب دستگاهی که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد برای شما آسان تر خواهد بود. همیشه اطمینان حاصل کنید که از دستگاه اندازه گیری دما مناسب برای اندازه گیری و کنترل استفاده می کنید. اگر قادر به تصمیم گیری نیستید، همیشه می توانید به یک متخصص صنعت یا یک تولید کننده محصول مراجعه کنید. ما در برنا فراگرد پاسخگوی سوالات شما هستیم.با ما در تماس باشید.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا