رفتن به محتوای اصلی

وردپرس

وردپرس یکی از ارائه دهندگان بزرگ خدمات وردپرس فارسی می باشد که در سال 1395 توسط دو نفر از توسعه دهندگان ارشد فعلی بنا شده است. که فعالیت اصلی آن در زمینه ارائه قالب ، افزونه و آموزش وردپرس می باشد.

با ما تماس بگیرید

Email: support@total.com
Phone: 1-800-Total-Theme
Address: Las Vegas, Nevada

موقعیت مکانی ما

0911 319 2750 - 0911 319 4750 info@BornaProcess.ir
نظارت بر دما و رطوبت نسبی در صنایع دارویی

نظارت بر دما و رطوبت نسبی در صنایع دارویی

به نام عزیز ترین

سلام. در این مقاله در برنافراگرد قصد داریم مبحث نظارت بر دما و رطوبت نسبی در صنایع دارویی را بررسی کنیم.

تاثیر رطوبت بر دارو ها

محیط داخل داروخانه و محل نگهداری داروها باید مطلوب و پایدار باشد. تا از اثربخشی داروهای موجود در آنها اطمینان حاصل شود. پیامدهای رطوبت برای داروها متعدد است. از آنجایی رطوبت باعث ضدعفونی شدن ، بی ثباتی برگشت ناپذیر و تخریب اکسیداتیو می شود  چرا که پروتئین های موجود در بسیاری از داروها حساس هستند. در موارد شدید ، نوسانات دما و رطوبت ممکن است منجر به تخریب سمی مضر شود که به راحتی قابل تشخیص نیست.

روش های کنترل شرایط محیطی بهترین راه برای اطمینان از داشتن محیط ایده آل برای داروهای ذخیره شده و حفظ ایمنی و اثربخشی آنها برای بیماران است.در زیر زیر به این راه حل ها اشاره شده است:

راه حل های کنترل طوبت

دما و رطوبت نسبی باید کنترل ، نظارت و ثبت شود. جهت برقراری اطمینان از مطابقت با الزامات مربوط به مواد و محصولات ، و ایجاد یک محیط راحت برای اپراتور.

حداکثر و حداقل دمای اتاق و رطوبت نسبی باید مناسب باشد. و شرایط دما باید متناسب با نیاز اپراتورها هنگام پوشیدن لباس محافظ آنها تنظیم شود . همچنین محدوده عملکرد یا تحمل بین حداقل و حداکثر دمای قابل قبول نباید بیش از حد نزدیک شود.

کابین ها یا سوئیت هایی که در آنها محصولات با رطوبت کم مورد پردازش قرار می گیرند ، باید دارای دیوارها و سقف های محکم باشند و همچنین باید از دیوار مجاور جدا شوند. مناطق با رطوبت بیشتر با استفاده از قفل های هوای مناسب. برای جلوگیری از انتقال رطوبت که بار را بر سیستم HVAC افزایش می دهد ، باید اقدامات احتیاطی انجام شود.

رطوبت زدایی (حذف رطوبت) ممکن است با استفاده از رطوبت گیرهای یخچال دار یا رطوبت گیرهای شیمیایی انجام شود. از محیط خنک کننده مناسب برای رطوبت زدایی مانند مخلوط آب سرد/گلایکول یا دمای مایع سرد باید استفاده شود. اما در صورت امکان باید از دستگاه های مرطوب کننده اجتناب شود زیرا ممکن است منبع آلودگی شوند (به عنوان مثال رشد میکروبیولوژیکی). در صورت نیاز به رطوبت ، این امر باید با روشهای مناسب مانند تزریق بخار به جریان هوا انجام شود.

دیتالاگر دما و رطوبت
کنترل دما و رطوبت در داروخانه ها

ملاحضات مربوط به دستگاه های مرطوب کننده :

در مواردی که از دستگاه های مرطوب کننده بخار استفاده می شود ، مواد شیمیایی مانند بازدارنده های خوردگی یا عوامل شلات کننده ، که می توانند برای محصول مضر باشند ، نباید به سیستم دیگ بخار اضافه شود. سیستم های مرطوب کننده باید به خوبی تخلیه شوند. هیچ میعاناتی نباید در سیستم های انتقال هوا جمع شوند. سایر وسایل مرطوب کننده مانند سیستمهای تبخیری ، دستگاههای تصفیه هوا و اسپری های مه پاش آب ، نباید به دلیل خطر بالقوه آلودگی میکروبی مورد استفاده قرار گیرند. مواد مجرای در مجاورت دستگاه بخور نباید آلاینده هایی را به هوا اضافه کند که در پایین دست فیلتر نمی شوند

فیلترهای هوا نباید بلافاصله در پایین دست دستگاه های مرطوب کننده نصب شوند. سطوح سرد باید عایق بندی شوند تا از ایجاد تراکم در ناحیه تمیز یا روی اجزای جابجایی هوا جلوگیری شود. هنگام تعیین رطوبت نسبی ، دمای مربوطه نیز باید مشخص شود.خشک کن های شیمیایی با استفاده از ژل سیلیس یا کلرید لیتیوم قابل قبول هستند. مشروط بر اینکه به منابع آلودگی تبدیل نشوند.

در صورت نیاز به مشاوره جهت انتخاب مناسب ترین سیستم مانیتورنیگ دما و رطوبت در آزمایشگاه ها و داروخانه ها با ما در ارتباط باشید.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا