رفتن به محتوای اصلی

وردپرس

وردپرس یکی از ارائه دهندگان بزرگ خدمات وردپرس فارسی می باشد که در سال 1395 توسط دو نفر از توسعه دهندگان ارشد فعلی بنا شده است. که فعالیت اصلی آن در زمینه ارائه قالب ، افزونه و آموزش وردپرس می باشد.

با ما تماس بگیرید

Email: support@total.com
Phone: 1-800-Total-Theme
Address: Las Vegas, Nevada

موقعیت مکانی ما

0911 319 2750 - 0911 319 4750 info@BornaProcess.ir
کالیبراسیون دما : تفاوت ترموکوپل ها با دماسنج های مقاومتی

کالیبراسیون دما : تفاوت ترموکوپل ها با دماسنج های مقاومتی

به نام عزیز ترین

با سلام ! در این مقاله در وبسایت برنافراگرد قصد داریم پیرامون بحث کالیبراسیون دما و تفاوت بین دماسنج های ترموکوپل و RTD صحبت کنیم.

در کالیبراسیون دما، دماسنج های مرجع از نظر دقت و تکرارپذیری و در نتیجه پایداری طولانی مدت تقاضاهای بالایی دارند . بنابراین RTD ها (ردیاب های دمای مقاومت) _در اینجا به طور خاص دماسنج های مقاومت پلاتین _ و ترموکوپل ها در آزمایشگاه ها استفاده می شوند.

اگرچه آنها عملکرد مشابهی دارند اما از بسیاری از جهات نمیتوانند شبیه باشند.

هنگام انتخاب یک ابزار برای اندازه گیری دما یا کالیبراسیون، عوامل کلیدی زیر باید در نظر گرفته شوند:

دقت

ثبات طولانی مدت

محدوده دما

شرایط محیطی

عملکرد و زمینه های کاربرد دماسنج مقاومتی

دماسنج مقاومتی RTD
دماسنج مقاومتی

در یک دماسنج مقاومتی (RTD)، مقاومت از طریق یک رسانای الکتریکی اندازه‌گیری می‌شود که به موجب آن یک رابطه کاملاً مشخص بین مقاومت و دما وجود دارد که می‌تواند در یک منحنی مشخصه نمایش داده شود.

در فناوری کالیبراسیون، مقاومت‌های اندازه‌گیری سیم پیچی که از پلاتین ساخته شده‌اند به عنوان مرجع (PRT) استفاده می‌شوند، زیرا این مقاومت‌ها دارای محدوده دمایی بالا، پایداری طولانی مدت و بالاترین دقت هستند.

سیم را می توان به دور یک هسته سرامیکی یا شیشه ای پیچید. رایج ترین PRT یک Pt100 است. این یک دماسنج مقاومتی پلاتین است که دقیقاً 100 اهم مقاومت الکتریکی در صفر درجه سانتیگراد دارد. سایر PRT ها، اگرچه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند، Pt25 و Pt1000 هستند که به ترتیب دارای مقاومت 25 اهم و 1000 اهم در صفر درجه سانتیگراد هستند.

عملکرد و زمینه های کاربرد ترموکوپل

دماسنج ترموکوپل
دماسنج ترموکوپل

ترموکوپل ها از روش های متفاوتی برای تعیین دما استفاده می کنند. ترموکوپل از دو سیمِ ساخته شده از فلزات مختلف، مانند نیکل، مس یا آهن تشکیل شده است.

دما در نقطه اندازه گیری باعث می شود بارهای سیم ها در جهات متفاوت جابجا شوند و در نتیجه یک ولتاژ الکتریکی قابل اندازه گیری ایجاد می شود.

در اینجا نیز یک وابستگی تعریف شده بین دما و ولتاژ الکتریکی وجود دارد، به همین دلیل است که می توان دما را در نقطه اندازه گیری تعیین کرد.

اگرچه ترموکوپل ها معمولاً دقت و پایداری کمتری نسبت به RTD ها دارند، اما محدوده دمایی وسیع تری دارند. ترموکوپل ها می توانند دمای 200 درجه سانتی گراد و 2500 درجه سانتی گراد را اندازه گیری کنند. بسته به مواد مورد استفاده، ترموکوپل ها برای محدوده های خاصی کالیبره می شوند. برخی از رایج‌ترین انواع آن‌ها J، K، T و E هستند که ترموکوپل‌های «فلز پایه» در نظر گرفته می‌شوند. ترموکوپل های ساخته شده از “فلزات نجیب” مانند R، S و B، از طرف دیگر، کمتر رایج هستند و عمدتاً در کاربردهای با دمای بالا استفاده می شوند.

 

 

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا